Страхування авто в Україні: види автострахування (ОСЦВП, автоцивілка), способи оформлення та особливості.

Кожен громадянин України, що стає власником автомобіля, рано чи пізно повинен буде розібратись в питанні автострахування, оскільки необхідність страхування авто в України визначена на законодавчому рівні. Що таке страхування авто, які його (автострахування) види існують, у чому їх відмінність – відповіді на всі ці питання варто дізнатись до моменту оформлення страховки. Всі ці знання допоможуть обрати найвигідніший варіант з переліку доступних пропозицій.

Автострахування – це вид страхового захисту майнових інтересів застрахованої особи, що можуть бути пов’язані із витратами на ремонт автомобіля після ДТП, чи поломки, придбання нового авто взамін викраденого, тощо.

Види страхування авто

За призначенням автострахування поділяється на наступні види:

  • Страхування від викрадення, чи нанесення шкоди автомобілю (каско). Такий вид страхування забезпечує захист від викрадення авто, або завдання йому шкоди внаслідок ДТП (як з вини водія, так і з вини третіх осіб), стихійного лиха, пожежі, тощо.
  • Обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ, або автоцивілка). Вид автострахування, що є обов’язковим для всіх власників авто. Забезпечує захист цивільно-правової відповідальності власника авто та призначений компенсувати збитки учасникам (потерпілим) ДТП. Фактично автоцивілка повинна компенсувати всі витрати винуватця дорожньо-транспортної пригоди.
  • Страхування цивільно-правової відповідальності для осіб, що виїжджають за кордон. Цей вид автострахування є обов’язковим при в’їзді авто на територію країни, що приймає участь в системі автомобільного страхування «зелена карта».

Крім зазначених існують й інші види страхування автомобіля, такі як страхування від механічних та електричних поломок, страхування від несучасного випадку, добровільне страхування цивільно-правового страхування та інше.

Навіщо потрібне страхування авто?

По-перше, страховка авто потрібна за своїм призначенням. Тобто, в залежності від виду страховки, вона потрібна для захисту майна, чи відповідальності особи, що її оформлює.

По-друге, один з видів, а саме страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ, або автоцивілка), є обов’язковим в Україні. Це настільки ж необхідний документ, як і водійські права, чи технічний паспорт авто. Без автоцивілки водій не має права пересуватись на авто. За водіння без наявної автоцивілки порушнику загрожує штраф у розмірі від 425 до 850 грн. Враховуючи, що в залежності від населеного пункту реєстрації авто, річна вартість ОСЦПВ становитиме від 500 до 1500 гривень, значно вигідніше та дешевше все-таки  оформити автоцивілку.

Як оформити страховий поліс ОСЦПВ?

До недавнього часу в Україні можна було оформити автоцивілку (застрахувати авто) лише шляхом укладання паперового договору з представником страхової компанії. Звісно ж для цього потрібно було обов’язково звернутись до офісу агента, надати копії своїх документів та укласти договір в паперовому вигляді. Віднедавна (починаючи з кінця 2017 року), відповідно до розпорядження №3631 від 31.08.2017 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, впроваджено можливість оформити поліс на авто (застрахувати авто) в електронному вигляді. Зважаючи на це, станом на теперішній час, існує можливість оформити страховку на авто не виходячи з дому – автоцивілка онлайн (ОСЦПВ онлайн).

Електронний поліс ОСЦВП онлайн / автоцивілка онлайн

Електронний поліс ОСЦВП фактично нічим не відрізняється від звичайного паперового полісу і має таку ж юридичну силу, але окрім цього має суттєві переваги, а саме:

  • можливість оформити автоцивілку не виходячи з дому;
  • онлайн реєстрація в базі страхових полісів на авто;
  • дешевше паперового полісу, за рахунок економії на оренді офісів, виплаті агентам, тощо;
  • безпечніше, за рахунок відсутності посередників.

Звісно ж з приводу електронних документів та процедур існує безліч міфів, щодо зручності та законності їх використання. Одне з найголовніших питань в цьому випадку стосується перевірки страхового полісу працівниками поліції. Як же буде поліція перевіряти поліс, якщо його укладено в електронному вигляді? Все досить просто та продумано – існує єдина база даних страхових договорів автоцивілки, де наявність полісу можливо перевірити як за номером авто, так і за номером договору на страховку автомобіля. Крім того, ніхто не заважає самостійно роздрукувати електронний варіант полісу страхування авто та тримати його при собі, разом з документами на автомобіль та водійськими правами. Також, починаючи з 27 березня 2019 року, відповідно до постанови КМУ, водій авто може підтвердити наявність страхового полісу з електронного носія – на екрані смартфону, планшету чи ноутбука.

Станом на сьогоднішній час все більше страхових компаній переходять на електронний документообіг. Всього через декілька років паперові договори на автострахування відійдуть в минуле. Спробуйте електронний поліс ОСЦВП, користуйтесь всіма перевагами сучасного життя та замовте автоцивілку онлайн (ОСЦВП онлайн).